Tendinopatia Achillesa ma bardziej charakter zwyrodnieniowy niż zapalny. Proces degeneracji ścięgna Achillesa jest wynikiem mikrourazów, zaburzeń metabolizmu oraz nieprawidłowej odpowiedzi na przeciążenie. Pacjenci mogą skarżyć się na ból oraz sztywność poranną oraz po nadmiernej aktywności sportowej.
Na początku proces zwyrodnieniowy prowadzi do wrzecionowatego powiększenia ścięgna. Jest to bardzo dobrze widoczne w obrazie USG, ale również bardzo często odczuwalne przez pacjentów.
Najczęściej problem pojawia się 2-6 cm powyżej przyczepu, ale czasem mamy do czynienia z entezopatią (choroba ścięgna na przyczepie do kości). W tej sytuacji mogą tworzyć się zwapnienia czyli tzw. ostrogi.
Fizjoterapia w leczeniu tendinopatii Achillesa w głównej mierze opiera się na modyfikacji obciążenia – należy z pacjentem przedyskutować jak wyglądała dotychczasowa aktywność i w jaki sposób ją zmienić. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z niej, a w odpowiedni sposób zacząć wzmacniać ścięgno. Dodatkowo pomocne mogą być zabiegi fizykalne, takie jak przezskórna elektroliza, która stymuluje gojenie się ścięgna.
Jeżeli masz problem z ścięgnem Achillesa to zapraszam do gabinetu w Opolu na konsultację i leczenie.
Fizjoterapia Opole Kamil Kornberg.