Warto się dobrze przygotować do swojej pierwszej wizyty u fizjoterapeuty, bo wtedy przebiegnie ona sprawnie i bezstresowo. Oto kilka cennych wskazówek i informacji, które Wam w tym pomogą.
Podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza obszerny wywiad na podstawie którego zbiera informacje o problemie/dolegliwości pacjenta. Zadaje wiele pytań, które mają na celu postawienie wstępnej diagnozy. Nie denerwuj się gdy wywiad trwa długo, bo jest on najważniejszym elementem diagnostyki. Później fizjoterapeuta przeprowadza ocenę sylwetki, badanie manualne danego obszaru ciała oraz wykonuje niezbędne testy które będą potwierdzeniem jego diagnozy.
Kolejnym elementem wizyty jest terapia. Fizjoterapeuta zastosuje techniki mające na celu zmniejszenie objawów bólowych/ polepszenie stanu pacjenta zgodnie z postawioną diagnozą. Należy wziąć pod uwagę, że terapia też w pewnym sensie jest diagnostyką i często fizjoterapeuta stosuje próbną terapię, by po chwili sprawdzić czy poprawił się stan pacjenta.
Na wizytę zabierz ze sobą luźny lub sportowy strój, który nie zaburza ruchomości. Przy takim stroju zazwyczaj do badania i terapii nie będzie konieczne rozebranie się do bielizny, w której nie każdy czuję się komfortowo.
Jeśli posiadasz badania diagnostyczne dotyczące problemu takie jak RTG, MRI czy USG zabierz je ze sobą. To może pomóc w rozwiązani twojego problem. Pamiętaj, że dla większości terapeutów/specjalistów najbardziej wartościowe będą obrazy/płyty a nie same opisy badania.
Jeśli to możliwe przed wizytą u terapeuty nie bierz leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, które najczęściej zmieniają obraz twojego problemu i nierzadko uniemożliwiają odtworzenie objawów lub ich redukcji podczas przeprowadzania testów klinicznych. Może to spowodować, że na kolejnej wizycie będzie trzeba powtarzać testy i od początku diagnozować problem.
Dla osób, które obawiają się pierwszej wizyty i się nią stresują polecamy spisanie na kartkę najważniejszych informacji. Nierzadko takie osoby zapominają powiedzieć o istotnych rzeczach podczas wizyty. Ważne dla terapeuty będą wszystkie (nie tylko okolicy bolesnej) zabiegi operacyjne i urazy.
Na pierwszą wizytę, jak i na każdą kolejna warto przyjść punktualnie. Każda minuta spóźnienia może skutkować tym, że wywiad będzie niepełny, badanie manualne skrócone, terapeuta będzie musiał się spieszyć i może postawić złą diagnozę. Nie zawsze będzie możliwość przedłużenia wizyty bo na kolejną godzinę może czekać już inny pacjent. Bądźcie punktualni i nie traćcie swojego cennego czasu.
Fizjoterapia Opole Kamil Kornberg.