Dla pacjenta, Dla pacjenta

Co robić przy bólu ścięgna?

Na początku musimy się upewnić czy ból, który odczuwamy spowodowany jest problemem w ścięgnie. Poniżej w ilustracji są pokazane najczęstsze miejsca, w których może nas boleć w tym przypadku.

  1. Jak rozpoznać ból ścięgna? Bóle ścięgien są zazwyczaj miejscowe. Ból najczęściej występuje nad ranem lub po długim bezruchu, natomiast po rozruszaniu się maleje. Ścięgno może stać się pogrubiałe i sztywne.
  2. Jeżeli się już upewniliśmy, że nasz ból prawdopodobnie pochodzi od ścięgna powinniśmy ustalić co spowodowało przeciążenie ścięgna. 
  3. Jeżeli jesteś osobą aktywną to prawdopodobnie poprzez przeciążenie ścięgna. Powinieneś przede wszystkim zmniejszyć intensywność (ale nie przerywać jej!) oraz wprowadzić w trening ćwiczenia wzmacniające.
  4. Jeżeli nie należysz do osób aktywnych powinieneś poprzez ćwiczenia wzmocnić ścięgno aby przy kolejnej spontanicznej aktywności nie spowodować jego przeciążenia.
  5. Jeżeli ciężko skojarzyć ból z konkretnym przeciążeniem i/lub ból pojawia się w kilku miejscach warto zrobić dodatkowe badania: poziom glukozy, kwasu moczowego i cholesterol całkowity. Ich wysoki poziom zwiększa aktywność metaloproteinaz, które degenerują ścięgno.
  6. Zabiegi przeciwzapalne nie przyniosą oczekiwanego rezultatu ponieważ w ścięgnie mamy bardzo mały potencjał zapalny, a uszkodzenie ma charakter zwyrodnieniowy.
  7. Poza ruchem najbardziej skuteczne będą zabiegi z przezskórnej elektrolizy, która inicjuje naturalny proces zapalny potrzebny do przebudowy w prawidłową zdrową tkankę.
  8. Naturalna historia choroby tendinopatii może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość…
  9. Ból w trakcie ćwiczeń jest całkowicie normalny i nie należy się go bać – nie oznacza on uszkodzenia
  10. Ból nie musi stopniowo maleć – będą zdarzać się gorsze i lepsze momenty

Jeżeli wystąpił u Ciebie ból związany ze ścięgnem to zapraszam na wizytę – wykorzystuję USG do diagnozy, wykonuję przezskórną elektrolizę oraz ustalimy wspólnie plan treningu.

Można umówić się przez przycisk „Umów się” na głównej stronie lub telefonicznie +48785342352.

Fizjoterapia Opole Kamil Kornberg.

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *