Kogo mogą dotyczyć problemy ścięgniste?
Tendinopatia to złożona, wieloaspektowa patologia ścięgna, charakteryzująca się bólem, pogorszeniem funkcji i zmniejszoną tolerancją wysiłku. Od początku XXI wieku częstość występowania tendinopatii rośnie na całym świecie, powodując trwałe deficyty w funkcjonowaniu zarówno osób wysportowanych, jak i prowadzących siedzący tryb życia. Częstość występowania tendinopatii wzrasta wraz z wiekiem, a kobiety są bardziej podatne na tendinopatię niż mężczyźni.
Jak rozpoznać ból ścięgna?
Bóle ścięgniste są zazwyczaj miejscowe. Ból najczęściej występuje nad ranem lub po długim bezruchu, ból po rozruszaniu maleje, ale często wraca po zaprzestaniu aktywności. Ścięgno może stać się pogrubiałe i sztywne.
Czy problemy ścięgniste dotyczą tylko osób aktywnych?
Nie jest tak, że problemy ścięgniste dotyczą tylko osób aktywnych. Ścięgna potrzebują ruch, ale trzeba znaleźć złoty środek. Zbyt częste obciążanie spowoduje większą degradację niż syntezę kolagenu. Zbyt rzadkie obciążanie będzie prowadziło do osłabienia ścięgien i wtedy weekendowy wypad w góry może okazać się zbyt wymagający dla nich.
Metaboliczne podłoże
Osoby mało aktywne najczęściej mają wyższe BMI, które powoduje nie tylko większe mechaniczne obciążanie ścięgien, ale ma również znaczenie metaboliczne. Podwyższony poziom cholesterolu, cukru i kwasu moczowego zwiększa poziom metaloproteinaz, które degenerują kolagen znajdujący się w ścięgnach.
Czynniki zewnętrzne
Istnieje też kilka czynników zewnętrznych, które źle wpływają na ścięgno: palenie papierosów, statyny (leki obniżające cholesterol), kortykosteroidy (słynna „blokada”), antybiotyki z grupy fluorochinolonów (często stosowane przy zapaleniu pęcherza moczowego i płuc).
Jeżeli masz problem ze ścięgnami to nie czekaj i umów się.
Fizjoterapia Opole Kamil Kornberg.